ELASTOGRAFIA

Elastografia stanowi rozszerzenie tradycyjnego badania USG, które pozwala na określenie twardości badanej tkanki. Badanie oparte jest na pomiarze prędkości rozchodzenia się fali ultradźwiękowej emitowanej przez głowicę USG w badanej tkance.

Pragnąc podnieść jakość wykonywanych badań USG rozszerzyliśmy możliwości diagnostyczne o nowoczesny aparat USG umożliwiający wykonanie tradycyjnego badania USG rozszerzonego o badanie elastograficzne.

Celem badania elastograficznego jest zróżnicowanie stwierdzanych w trakcie badania np. guzów piersi, czy jest to guz twardy, czy miękki. Mamy możliwość, ujmując to w przenośni wirtualnego „pomacania”, dotknięcia zmiany, czy ma ona konsystencję twardą, czy jest to zmiana miękka.

Zmiany twarde np. guzy nowotworowe są najczęściej bardziej zwłókniałe, niż guzki łagodne miękkie i mają w elastografii kolor niebiesko-zielony. Zmiany miękkie, najczęściej łagodne mają w elastografii kolor zółto-czerwony.

Badanie ultrasonograficzne piersi jest szczególnie przydatne u Pacjentek mających gęste utkanie piesi oraz mających zmiany o charakterze zmian mastopatycznych włóknisto-torbielowatych. U tych Pacjentek badanie mammograficzne jest mało przydatne, gdyż mammografia jest badaniem rentgenowskim, daje więc obraz cienia prześwietlanej tkanki, nie daje wglądu w głąb, w przekrój badanej tkanki.

Badanie USG jest o wiele bardziej skutecznym, w tych przypadkach  badaniem, gdyż mamy  możliwość zobrazownia tego, co się dzieje w głębi badanej tkanki. Dołączenie do tego badania  ultrasonograficznego elastografii umożliwia również ocenę twardości badanych zmian.

W przypadku stwierdzenia guzów piersi dołączenie badania elastograficznego umożliwia ocenę, czy mamy najprawdopodobniej zmianę o charakterze złośliwym, gdyż taka zmiana jest twarda a więc będzie miała kolor niebiesko-zielony, czy zmiana jest miękka , elastyczna – co daje kolor zółto-czerwony, a więc najprawdopodobnej  będzie to zmiana łagodna.

Również bardzo dobrze sprawdza się elastografia  w przypadku różnicowania zmian w obrębie macicy.

Zmiany o charakterze  zmian miękkich np. polipy endometrialne  będą miały w elastografii kolor zółto –czerwony.

Zmiany twarde, lite  np. mięśniaki , zawierające dużo tkanki łącznej, będą w elastografii zabarwiać się na kolor niebiesko – zielony.

Połączenie badania  USG macicy w technice obrazowania przestrzennego 3D  poszerzone o elastografię daje nam skuteczność diagnostyczną zbliżona do badania histeroskopowego.

Serdecznie zapraszamy!

PORÓWNANIE
OBRAZU USG TRADYCYJNEGO 3D
Z OBRAZEM BADANIA ELASTOGRAFICZNEGO
POLIP JAMY MACICY
GUZEK PIERSI
USG TRADYCYJNE
ELASTOGRAFIA
GUZ PRZYDATKÓW
USG TRADYCYJNE
ELASTOGRAFIA