Trądzik to choroba przewlekła, zapalna skóry, bardzo często występująca szczególnie u Osób w okresie dojrzewania, jednakże może pojawić się w każdym wieku.

Stanowi ona zarówno problem zdrowotny, jak i estetyczny, gdyż może dochodzić do powikłań, takich jak przewlekłe blizny i przebarwienia.

Zmiany lokalizują się głównie w okolicach łojotokowych, takich jak twarz, plecy, klatka piersiowa.

Przyczyna trądziku jest zwykle wieloczynnikowa i polega na:

– nadprodukcji łoju

– kolonizacji gruczołów łojowych przez bakterie Cutibacterium acnes

– zaburzeniach rogowacenia

– nadprodukcji androgenów w organizmie lub nadmiernej reakcji receptorów na androgeny

CZYTAJ WIĘCEJ!

Badanie cytologiczne jest jednym z najczęściej wykonywanych badań w gabinecie ginekologicznym. Służy ono do rozpoznawania zmian patologicznych szyjki macicy, w szczególności jest badaniem skryningowym w diagnozowaniu stanów przedrakowych szyjki macicy. Badanie cytologiczne polega na pobraniu za pomocą specjalnej szczoteczki cytologicznej materiału z ujścia zewnętrznego kanału  szyjki macicy zawierającego zarówno komórki nabłonka płaskiego jak i gruczołowego a następnie oglądaniu ich pod mikroskopem.

Badanie cytologiczne może być wykonane na dwa sposoby:

  1. Cytologia konwencjonalna
  1. Cytologia płynna

Zaleca się wykonywanie badania cytologicznego regularnie od momentu rozpoczęcia współżycia.

CZYTAJ WIĘCEJ!

Do zakażenia dochodzi w momencie bezpośredniego kontaktu z wirusem, czyli w trakcie współżycia, gdy wirus przenosi się bezpośrednio z osoby zakażonej na zdrową oraz drogą wertykalną, gdy dochodzi do zakażenia dziecka w trakcie porodu.
Zmiany łagodne brodawkowate tzw. kurzajki przenoszą się w trakcie kontaktu dłoni i stóp bezpośrednio z powierzchniami z którymi miały kontakt osoby zakażone np. chodzenie bosymi stopami na basenie.

Regularne badania cytologiczne służą rozpoznaniu infekcji HPV na jak najwcześniejszym etapie, gdy leczenie jest jak najmniej inwazyjne i 100% skuteczne.

Najlepszym sposobem zapobiegania infekcji wirusem HPV są szczepienia.

CZYTAJ WIĘCEJ!

Nieleczona nadczynność tarczycy jest stanem niekorzystnym dla organizmu i może przyjąć formę przełomu tarczycowego, który stanowi stan zagrożenia życia.

Nadczynność tarczycy może spowodować niebezpieczne zaburzenia rytmu serca, migotania przedsionków i niewydolność serca.

Szczególnie niebezpieczna jest nadczynność tarczycy dla kobiet ciężarnych. Jest to stan niebezpieczny zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu i może prowadzić nawet do przełomu tarczycowego.

Dlatego tak ważna jest kontrola tarczycy przed planowanym zajściem w ciążę, szczególnie, że leki przeciwtarczycowe są preparatami o dużej toksyczności, mogą wywoływać agranulocytozę (spadek liczny białych ciałek we krwi) oraz nie są obojętne dla rozwijającego się płodu.

CZYTAJ WIĘCEJ!

Ciąża jest szczególnym stanem, w którym występuje zwiększone zapotrzebowanie na hormon tarczycy.

Od ich prawidłowej ilości w organizmie Kobiety ciężarnej zależy prawidłowy rozwój płodu, zwłaszcza rozwój mózgu, co ma bezpośrednie przełożenie na rozwój neuropsychologiczny dziecka, jego poziom inteligencji oraz IQ.

Niedobór hormonów tarczycy u ciężarnej może spowodować nieprawidłowy rozwój płodu, być przyczyną stanu przedrzucawkowego i rozwoju nadciśnienia ciążowego, poronienia, porodu przedwczesnego i obumarcia płodu.

CZYTAJ WIĘCEJ!

Choroba HASHIMOTO jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Jest to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy czyli wytwarzanie przez organizm przeciwciał przeciwko własnym tkankom, w tym przypadku przeciwko tarczycy. Nazwa schorzenia pochodzi od japońskiego lekarza Hakaru Hashimoto, który opisał tą chorobę jako pierwszy w 1912 r.

 

CZYTAJ WIĘCEJ!

Serdecznie zapraszamy do nowo otwartej PORADNI LARYNGOLOGICZNEJ! W ramach Poradni nasi Pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych badań słuchu!

CZYTAJ WIĘCEJ!

Nasi Pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych badań słuchu! Serdecznie zapraszamy do naszej Poradni Laryngologicznej, w której nasi Pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych badań słuchu realizowanych przez renomowany Ośrodek AMPLIFON!

CZYTAJ WIĘCEJ!

Z radością informujemy, że do naszego Specjalistycznego Centrum Medycznego dołączyła Pani Doktor DANUTA ZIELNIK! Pani Doktor poprowadzi nową PORADNIĘ LARYNGOLOGICZNĄ. Serdecznie zapraszamy!

CZYTAJ WIĘCEJ!

JUŻ JEST! NASZA NOWA STRONA INTERNETOWA! Bardziej intuicyjna nawigacja, aktualności dla Pacjentów, nowe informacje medyczne! www.scmed.pl

CZYTAJ WIĘCEJ!

NOWOCZESNE WYPOSAŻENIE
KOMFORTOWE SALE
ŁATWY DOJAZD
ZAPLECZE SANITARNE DOSTOSOWANE DO POTRZEB PACJENTÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
PRZESTRONNY PARKING

NOWOCZESNE WYPOSAŻENIE
KOMFORTOWE SALE
ŁATWY DOJAZD
ZAPLECZE SANITARNE DOSTOSOWANE DO POTRZEB PACJENTÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
PRZESTRONNY PARKING

NOWOCZESNE WYPOSAŻENIE
KOMFORTOWE SALE
ŁATWY DOJAZD
ZAPLECZE SANITARNE DOSTOSOWANE DO POTRZEB PACJENTÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
PRZESTRONNY PARKING